Locating assets

מספרים על חוני המעגל (תלמוד בבלי, מסכת תענית, דף חג, עמ’ א)

יום אחד היה הולך בדרך, ראה איש שהיה נוטע חרוב. שאל אותו: מתי העץ יניב פירות? ענה לו: לאחר שבעים שנה. אמר לו: וכי אתה בטוח שתחיה שבעים שנה? אמר לו אותו אדם: אני באתי לעולם ומצאתי חרוב נטוע מניב פירות. כמו שאבותי שתלו לי, כך אני שותל לצורך בני

פ’ ז”ל היה יהודי שנולד בפולין, חי בצרפת והיה קשור בנפשו לארץ ישראל.

בשנות השלושים של המאה הקודמת, ביקר עם חתנו בארץ ישראל. באותה עת רכש חתנו חלקת קרקע בישוב ליד הכנרת.

פ’ ביקש אף הוא לרכוש נכס בארץ ישראל. הוא בחר בבית בשכונה מוזנחת ועזובה בדרום תל אביב. הבית, בן שתי קומות, היה מבנה רעוע ובחלקו מסוכן לשימוש, וכלל שלוש דירות מגורים קטנות ושני בתי מלאכה, אשר היו באותה עת בשימושם של דיירים שונים.

פ’ רכש את הבית בנווה צדק ושב לצרפת לאשתו ולבנותיו.

במלחמת העולם השניה, כמו רוב היהודים שחיו באירופה באותה עת, ספגה המשפחה מכות קשות. אחת מבנותיו של פ’ נרצחה על ידי הנאצים יחד עם ילדיה. יתר בני המשפחה ניצלו.

בשנת 1954 עלה פ’ עם אשתו לישראל, אך זמן קצר לאחר שעלה, בסוף חודש פברואר 1954, נפטר בבית חולים הדסה בתל אביב, בהיותו בן 79.

לאחר פטירתו, הוכנסה אלמנתו, אשר היתה מבוגרת וחולה, למוסד “בית מנוחה לזקנים וגלמודים” בתל אביב, שם שהתה עד פטירתה בינואר 1958.

לצורך מימון שהותה של האלמנה בבית הזקנים, מונו שני מנהלי עזבון, אשר טיפלו בקבלת דמי השכירות מהבית שבדרום תל אביב. ההכנסות שימשו את האלמנה לצורכי מחייתה בבית הזקנים ולטיפולים הרפואיים.

לאחר פטירתה של האלמנה, חדלו מנהלי העיזבון מלשמש בתפקיד, ומאז הופסק הטיפול בתיק העזבון, והבית נותר ללא טיפול וללא פיקוח.

השנים עברו, ועם משרדנו יצרה קשר נכדתו של פ’, אשה מבוגרת המתגוררת בפריז. הנכדה פנתה למשרדנו לאחר שגילתה מספר מסמכים הנוגעים לקרקע שרכש אביה באותו ישוב שליד הכנרת. ואכן, באמצעות קצה חוט שהיה מתוך המסמכים הללו, הצלחנו לאתר את הקרקע, אשר נוהלה שנים רבות על ידי האפוטרופוס הכללי. דאגנו לשחרר את הנכס מניהולו של האפוטרופוס וטיפלנו בכל העניינים הנדרשים: הוצאת צווי ירושה, תשלומי המיסים שרבצו על הקרקע, הוצאת שמאות ופרסום הקרקע למכירה. ואכן, הקרקע נמכרה והתמורה הועברה ליורשים, היושבים בצרפת.

כדרך אגב, סיפרה נכדתו של פ’ על בית שרכש סבה בתל אביב. לנכדה לא היה כל מסמך המעיד על רכישת הבית, והיא אף לא ידעה היכן הוא ממוקם. היא רק זכרה שדובר על בית כזה בתל אביב…

לאחר חקירה ודרישה, התחלנו לבצע חיפושים במקומות אפשריים ומתאימים בתל אביב, בהתאם לרסיסים של מידע שהצלחנו לגבות מנכדתו של פ’. העבודה היתה כמעט בלתי אפשרית, כמו למצוא מחט בערימת שחת. כמעט לא היה סיכוי לאתר נכס כזה.

אבל לא נואשנו, ולבסוף, עם הרבה גישושים באפילה והרבה מזל, הצלחנו לגלות שתי חלקות רשומות לאחר הסדר על שם פ’ ז”ל. באותו היום נסענו לתל אביב לראות במה מדובר. התברר, כי הבית שנרכש אז בשכונה מוזנחת בדרום תל אביב הפך לנכס בעל ערך רב בשכונת יוקרה מבוקשת.

בבואנו לכתובת גילינו בית בן שתי קומות, די מוזנח מבחוץ, כולו מוקף בגדר גבוהה וצמחיה עבותה. לא ניתן היה לראות את פנים החצר והבית. אף אחד לא ענה לנקישה בדלת, אך ניכר היה שהבית מאוכלס. על תיבת הדואר התנוסס שם פלוני.

מכאן החלו העניינים להתגלגל במהירות, והעובדות שהתבררו היו מדהימות. כפי הנראה, מאז שהופסק הטיפול בתיק העזבון, הוזנח הבית. אותם דיירים שהחזיקו בדירות ובבתי המלאכה הלכו לעולמם או נטשו את הבית. הפרצה שנוצרה תפסה את עינו של פלוני, אשר החזיק בבית עסק קטן כדייר מוגן בנכס סמוך. הוא פלש לבית בשנות השמונים של המאה הקודמת, ונהג בבית מנהג בעלים. במשך למעלה משלושים שנה הוא השכיר שתי דירות בבית בשכירות חופשית, והתפרנס מהכנסה זו באין מפריע. עם כניסתנו לתמונה, התהפכו פני הדברים, והצדק החל להיעשות ולהיראות.

עם התמנותינו כמנהלות עזבון של פ’ ז”ל, הגשנו תביעה כנגד פלוני וכנגד השוכרים שהחזיקו בדירות. לאחר כשנתיים התקבל פסק דין, לפיו ניתן צו פינוי, ואף נפסקו פיצויים נכבדים לעזבון.

בחלקה שניה שעל שם פ’ ז”ל, חלקה קטנה יותר, התנהל הליך משפטי נגד השכן שפלש לחלקה ועשה בו שימוש כחלק מחצר ביתו.

במסגרת הטיפול בעזבון, טיפלנו בין היתר גם בהוצאת צווי ירושה לכל ענפי המשפחה, כדי שניתן יהיה לחלק את התמורה המתקבלת ממכירת הנכס בהתאם לחלקו של כל יורש. העבודה היתה מרובה, וההתחקות אחר כל אחד מהיורשים היתה מורכבת, ונאלצנו להתחקות גם אחרי בני משפחה שהיו במעמד של נעדרים, שלאף אחד מבני המשפחה לא היה קשר עימהם. בין בני המשפחה, שכולם התגוררו בצרפת, לא היה קשר. קשרי נישואין הותרו ונוצרו קשרי נישואין חדשים, דור הבנות של בני הזוג פ’ ז”ל הלך לעולמו, ולנכדים ולנינים של היה מידע מועט על בני המשפחה. נאלצנו לבצע בדיקות רבות כדי להגיע לכל אחד ואחד מהיורשים, והעובדות שהתבררו היו מעניינות. בכל פעם הצלחנו לקלף עוד ועוד שכבות נסתרות וגילינו עוד פרטים מעניינים על ההסטוריה והאירועים שמשפחתו של פ’ עברה במהלך השנים.

החלקה תימכר, והכסף שיתקבל יחולק ליורשים. כמו בסיפור חוני המעגל, פ’ ז”ל לא זכה להינות מפירות השקעתו, אך לפחות יורשיו יזכו להינות מפירותיה של ארץ ישראל.

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

1
שלום
Powered by