“וַיִּקְרָא יַעֲקֹב, אֶל-בָּנָיו; וַיֹּאמֶר, הֵאָסְפוּ וְאַגִּידָה לָכֶם, אֵת אֲשֶׁר-יִקְרָא אֶתְכֶם, בְּאַחֲרִית הַיָּמִים..”.

(בראשית מט א-כה)

גם בימי קדם נהגו אבותינו להותיר אחריהם את צוואתם, את משאלות ליבם לדורות הבאים.

נהוג לומר שעריכת צוואה, כמו רכישת חלקת קבר בחיים, היא סגולה לאריכות ימים. אם נכון הדבר ואם לאו, הרי לכל אדם החירות לצוות את רכושו לכל אדם או גוף שיבחר, והוא רשאי לעשות כן בכל עת במהלך חייו ולשנות את צוואתו ככל שיחפוץ בכך. בצוואה גלומים דברי המצווה ומשאלות ליבו, ועלינו לשמוע את קול המצווה, להבין את דבריו ולקיים את רצונו.

חוק הירושה קובע מי יהיו יורשיו הטבעיים של אדם. כך, למשל, קובע החוק כי הנפטר מוריש מחצית רכושו לבן/בת זוגו ומחצית לילדיו באופן שווה. כמובן, קובע חוק הירושה את היורשים באין בן/בת זוג או ילדים.

אם ההסדר הקבוע בחוק הירושה מתאים לכם, בדרך כלל לא יהיה צורך לערוך צוואה. עריכת צוואה היא הכרחית לאלו שאינם שבעי רצון מההסדר הקבוע בחוק, והם מבקשים לשנותו ולקבוע יורשים אחרים. או אז האמור בצוואה גובר על התנאים הקבועים בחוק.

ניתן להוריש לכל גורם הנחשב ל”אישיות משפטית”, היינו גוף הכשר על פי חוק לשאת בזכויות ובחובות: אדם או כל גוף המאוגד על פי חוק. בשורה רעה לאלו המעדיפים את חיות המחמד שלהם על פני כל אדם אחר – לא ניתן להוריש את רכושכם לבעלי חיים…

אדם יכול לקבוע, בנוסף לזהות יורשיו, גם את התנאים הנדרשים לזכאות היורשים, אך תנאים אלה עשויים להיפסל על ידי בית המשפט מטעמי מוסר, תקנת הציבור או התנייה של אי עבירות הנכס למשך תקופה ארוכה.

חוק הירושה בישראל מכיר בכמה סוגי צוואות:

צוואה בכתב יד, הנערכת בכתב ידו של המצווה, מתוארכת וחתומה על ידו;

צוואה בפני עדים, הנערכת בפני שני עדים ונושאת תאריך וחתימת המצווה;

צוואה בפני רשות, הנעשית בעל פה בפני שופט, רשם או נוטריון, אשר עורכים פרוטוקול ומאשרים את הצוואה;

צוואת שכיב מרע, הנעשית על ידי אדם הרואה מולו את פני המוות ומצווה את צוואתו בפני שני עדים בעל פה, והעדים עורכים זכרון דברים באשר לציווי ומפקידים את זכרון הדברים אצל הרשם לענייני ירושה.

ערכתם צוואה? תמיד תוכלו לבטל אותה, לשנותה או להוסיף עליה, וזאת מכל סיבה שהיא ובעת עת. הצוואה האחרונה שערך אדם היא הצוואה המחייבת, והוראותיה יגברו על הוראות צוואות קודמות לה. ואם בוטלה צוואה ולא נערכה אחרת תחתיה, יחולו הוראות חוק הירושה בנוגע לזהות היורשים. את הצוואה ניתן לבטל במפורש ובאותו אופן שבה ניתן לעורך צוואה (בכתב יד, בפני עדים, בפני רשות או שכיב מרע), ניתן לבטל צוואה גם באמצעות השמדתה פיזית או באמצעות עריכת צוואה חדשה.

מי שערך צוואה, מומלץ שיפקידה אצל הרשם לענייני ירושה הסמוך למקום מגוריו. הפקדה כזו מבטיחה, כי לאחר פטירת המצווה, ידעו כל הנוגעים בדבר כי קיימת צוואה, וכי יש לפעול על פיה ולהבטיח, כי רצונו של הנפטר מתקיים. הצוואה מופקדת בכספת אצל הרשם לענייני ירושה, אין לאף אדם זכות לעיין בה או לקבל מידע בנוגע אליה, ורק המצווה עצמו רשאי לקבלה בחזרה. לאחר פטירת המצווה, ניתן לקבל פרטים באשר לצוואות שהופקדו.

יש לשים לב, שאף שניתן לעורך צוואה בכתב יד ללא סיוע משפטי, הרי שקיימת חשיבות רבה לקבלת ייעוץ משפטי טרם עריכת הצוואה, שכן ישנם היבטים רבים אשר המצוואה אינו ער להם, הן לגבי איתור הנכסים הרלוונטים לצוואה והן לגבי משמעות התנאים בצוואה. על מנת להימנע ממצב שבו עשויה הצוואה, כולה או חלקה, להיפסל, מן הראוי להיוועץ בעורך דין לפני עריכת הצוואה.

 

עד מאה ועשרים, בבריאות ואושר.

 

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

1
שלום
Powered by